آنچه باید راجع به کفش بدانید

تاریخچه کفش

تصور زندگی در زمانی که کفش ساخته نشده بود سخت است. تمام این ماجرا از جایی شروع شد که مردم نیاز طبیعی به حفاظت از پاهای خود در مقابل آسیب‌های خارجی داشتند. این نیاز به ظاهر ساده انسانی به یک صنعت به سرعت در حال رشد تبدیل شد که در آن طراحی دقیقاً به اندازه کاربرد مهم بود. اگرچه خصوصیات اصلی کفش بدون تغییر مانده است ، با نگاهی به تاریخ طولانی و جالب کفش ، می بینید که رنگ ها ، مواد و طرح ها تغییر کرده اند. کفش‌ها در گذشته به دست کفاشان ساخته می‌شدند اما امروزه این صنعت بزرگ هر ساله مبلغ هنگفتی را از آن خود می‌کند.

تاریخ ، تغییرات و گرایش های مد کفش را می توان به دوران اصلی تاریخ جهان تقسیم کرد:

دوران ماقبل تاریخ (۵/۲ سال قبل از میلاد مسیح – سال ۱۲۵۰قبل از میلاد مسیح)

دوران باستان (سال ۱۲۵۰قبل از میلاد مسیح – سال ۴۷۶ میلادی)

قرون وسطی (سال ۴۷۶ میلادی – سال ۱۴۵۳ میلادی)

اوایل دوران مدرن (سال ۱۴۵۳ میلادی – سال ۱۹۱۸ میلادی)

دوران مدرن (سال ۱۹۱۸ میلادی – تا به امروز)

در دوره های مختلف ، دیدگاه های مختلفی در مورد جهان وجود داشت ، درک متفاوت از فرهنگ و هنر ، عوامل اقتصادی و سیاسی مختلفی که نقش مهمی در مواد ، اشکال و استایل استفاده شده درلباس‌های مردم داشت. کشف و تصرف سرزمین های جدید ،  فناوری‌های جدید و درک‌های مختلف از جهان، استایل و مد کفش را تغییر داد.

تاریخچه کفش فروشگاه ایرانیان

کفش‌های اولیه که در دوران ماقبل تاریخ بسیار مشهور بودند، در دوران باستان به دلیل شکل گیری طبقات اجتماعی مختلف جای خود را به صندل‌ها، که طرفداران خاص خود را پیدا کرده بودند، دادند. در قرون وسطی که دوره‌ی فروتنی و فئودالیسم بود اولین ساختار‌های کفش شکل گرفت و پاشنه‌های کفش ساخته شده و مورد استفاده گسترده قرار گرفتند. در اوایل دوران مدرن یعنی دوران رنسانس و باروک بود که در آن می توان نکات مربوط به کفش مدرن امروزی را نشان داد. در آن دوره ، کفش های زنانه و مردانه بسیار مشابه بوده و مدل کفش‌ها بسته به طبقات اجتماعی متفاوت بودند. همچنین در قرون وسطی که فئودالیسم حاکم بود،  جامعه نه تنها از نظر مشاغل و مسئولیت‌ها بلکه حتی از نظر نوع پوشش از جمله کفش نیز طبقه بندی شد. دهقانان و ساکنان غیراصیل ، چکمه های چرمی سنگین و تیره با پاشنه پوشیدند. در حالی که  اشراف و بزرگان بیشتر از کفش‌های فانتزی که اغلب دارای پاشنه چوبی بودند، استفاده می‌کردند. پارچه‌های طرح دار ، زیور آلات و سایر عناصر تزئینی فقط توسط نجیب زادگان و اشراف استفاده می‌شدند. آنها اینگونه کفش‌ها را به صورت شخصی به یک کفاش سفارش می‌دادند. هر کفش متفاوت بوده و مطابق با روحیه و خواسته های مشتری تزئین شده بود ، بنابراین هر جفت کفش منحصر به فرد و متفاوت بود. روزگار مدرن ، درک مد را تغییر داده و سنت های کفش سازی چند دهه گذشته را به شدت تغییر داد. این اتفاق به دلیل فرصت های جدیدی در فناوری امروزه است که باعث شده است  کل فرآیند ساخت کفش بسیار راحت تر  و ساده تر شود.

اولین کفش چه زمانی ساخته شد؟

سال ۱۹۹۱ یک تاریخ مهم در تاریخ کفش است زیرا این سالی است که در مرز اتریش و ایتالیا ، باستان شناسان یک انسان مومیایی شده به نام اوتزی از عصر حجر پیدا کردند که حدود ۳۳۰۰ سال قبل از دوران ما درگذشته بود. این مومیایی که اهل آلپ بوده کفشی به پا داشت از جنس پوست آهو با زیره‌ای از جنس پوست خرس که با کاه پر شده بود. گمان می‌کنند که روش ساخت کفش در عصر حجر به این صورت بوده است: تعداد دوخت‌ها کمتر، کفش خشک تر و پاها گرم تر باشند از این رو آنها چرم را چین می‌دادند. بست‌هایی که دوخته می‌شدند با توجه به وسایل محدود مردمان آن زمان خیلی قابل اعتماد و محکم نبودند.

برای نشان دادن آغاز کفش سازی هیچ نمونه‌ی مشخصی وجود ندارد زیرا کفش‌ها بیشتر بسته به نوع آب و هوا و نوع مواد به کار رفته در آن ساخته می‌شدند. برای مثال در آب و هوای سرد در مناطق شمالی کفش‌ها از چرم ضخیم تهیه شده و با خز و یونجه گرم می شدند. در همین حال ، در مناطق جنوبی ، بیشتر صندل‌ها ساخته شده از برگ های نخل یا الیاف پاپیروس بودند. جدا از مسئله آب و هوا، مردم برای محافظت از پاهای خود در برابر اثرات طبیعی بیرونی به کفش نیاز داشتند.

کفش تاریخی قدیمی اوتزی فروشگاه ایرانیان

حال با گذشتن از آن دوران و وارد شدن به عصر جدیدی در تولید پوشاک و کفش می‌توان فهمید که هر کدام از کفش‌هایی که ما امروزه به پا می‌کنیم چه سرگذشتی را طی کرده‌اند. بهتر است اکنون نگاهی به کفش‌های امروزی بیاندازیم.

 

شاید وقتی بچه بودید با یک مدل کتانی هم ورزش می‌کردید و هم بازی می‌کردید و شاید تمام فعالیت‌های خود را با یک نوع کفش انجام می‌دادید اما امروزه تقریبا برای هر نوع فعالیت و ورزشی یک نوع کفش وجود دارد. اگر بیشت از دو روز در هفته به یک فعالیت خاص مشغول هستید باید کفشی متناسب با آن تهیه کنید. این مسئله از آسیب دیدن پا‌های شما جلوگیری کرده و حتی فعالیتی که شما انجام می‌دهید برای مثال ورزشی که شما انجام می‌دهید، با کفش مخصوص به آن بازی شما پیشرفت می‌کند!

کتانی مخصوص دو یا Running

آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که ساعتی را در روز به دویدن در فضای باز یا در باشگاه‌های ورزشی اختصاص می‌دهید؟ در این صورت شما نیز به یک جفت کتانی رانینگ احتیاج دارید. این کفش‌ها فشاری که هنگام دویدن از زمین به پا‌ها وارد می‌شود را می‌گیرد و طراحی و ساختار آن به گونه ای است که مدام حرکت شما به سمت جلو را سرعت می‌بخشد. نوک این کفش‌ها به گونه‌ای است که مقداری به سمت بالا تمایل دارد و این باعث می‌شود شما هنگام دویدن با این کفش‌ها سرعتی بیشتر از مواقعی باشد که کتانی معمولی پوشیده‌اید. کفش باید به خوبی قالب پا باشد و شما نباید احساس لغزش یا بالعکس فشار کنید.

دقت کنید که بهترین زمان برای خرید کفش، مخصوصاً کتانی رانینگ، شب است چرا که شما در طول روز با فعالیت‌هایی که در طول روز انجام داده‌اید باعث شده‌اید که پاهایتان کمی ورم کند و سایز کفش شما  از سایز پاها در روز کمی بزرگ‌تر است. یکی از نکاتی که در خرید کتانی باید در نظر گرفته  شود این است که به زیره‌ی کفش خود دقت کنید چرا که در نرمی کفش تاثیرگذار است.

چه زمانی کفش خود را عوض کنیم؟

زمان مناسب برای عوض کردن کفش و خرید مججد آن بستگی به استفاده‌ی شما دارد ولی می‌توان گفت اگر دونده‌ای حرفه‌ای هستید و مداوم در حال دویدن باشید باید هر ۴ یا ۵ ماه کفش‌های خود را عوض کنید چرا که کتانی بعد از مدتی کارایی اولیه خود را ندارد.

کفش پیاده روی

اگر اهل پیاده روی هستید یا مجبور هستید ساعاتی را در محل کار بایستید باید به دنبال کفشی باشید که سبک باشد. این کفش‌ها برای راحتی ساخته شده‌اند. کفش مناسب باعث می‌شود هنگام پیاده روی فشار از قسمت پاشنه و سینه‌ی پا برداشته شود و شما هنگام راه رفتن احساس راحت تری داشته باشید. باید از کفش‌هایی استفاده کنید که زیر آنها صاف نباشند یا به اصطلاح لِژدار باشند و قسمت جلویی آنها نوک تیز نبوده و حالت دایره‌ای داشته باشند. در این صورت هنگام راه رفتن وزن شما از عقب کفش به سمت جلو هدایت شده و راه رفتن را آسان‌تر می‌کند.

کفش‌های پیاده روی به دلیل ساختار خاصشان عموما از کفش‌های رانینگ سنگین‌ ترهستند اما برای ورزش کردن در باشگاه یا ایستادن برای مدت طولانی بسیار مناسب هستند. این پشتیبانی باعث می شود پاها و مفاصل شما در مقابل ضربه و خستگی محافظت شوند. برای خرید باید دقت داشته باشید که پاهای شما چه حالتی است. آیا عرض پاهای شما باریک است یا بزرگ؟ یا اینکه روی پاهای شما استخوانی است یا پر است؟ اگر سایز درست پاهای خود را بشناسید می‌توانید کفش مناسب خود را تهیه کنید.

کتانی چند منظوره یا  Cross Trainer

به عنوان یک دونده، کفش مناسب به اندازه‌ی تلاشی که برای کارتان می‌کنید مهم است. ممکن استاین نوع کفش را با کفش‌های رانینگ اشتباه بگیرید، اگرچه این دو نوع کفش بسیار شبیه هم هستند اما تفاوت‌های عمده‌ی این دو در انعطاف پذیری زیره‌ و پاشنه‌ی آنهاست. به طور کلی این نوع کتانی برای کسانی مناسب است که فعالیت‌های هوازی و کاردیوی زیادی انجام می‌دهند. برعکس کفش‌های رانینگ که حرکت را از پشت به سمت نوک پا سرعت می‌بخند و بیشتر شما را به سمت جلو هدایت می‌کنند، کفش‌های کراس ترینر حرکت شما را در تمام جهات سرعت می‌بخشد و شما راحت تر می‌توانید به هر سمتی که می‌خواهید حرکت کنید.

این نوع کفش‌ها طیف وسیعی از حرکات را در بر می‌گیرند مانند: پریدن، حرکت به سمت تمام جهت‌ها، توقف کردن و تغییر مسیر سریع.

این موضوع باعث می شود که کفش کراس ترینر شما متنوع و مناسب برای بسیاری از انواع مختلف تمرینات باشد و ما از این محصول به عنوان کفشی همه کاره یاد کنیم. برای اینکه بدانیم یک کفش در دسته بندی کفش‌های ترینر قرار می‌گیرد یا خیر باید به صاف بودن کف کفش یا به اصطلاح زیره آن دقت کنیم. این بدان معنی است که باید ارتفاع کف کفش را از پاشنه به سمت پنجه در نظر داشته باشیم. اگر از عقب به جلوی یک کفش کراس ترینر را نگاه کنیم قطر زیره‌ی آن به مراتب کمتر می‌شود.

حال که از کفش‌های ورزشی صحبت کردیم بد نیست به کفش‌های رسمی نیز بپردازیم. آیا شما از آن دسته کسانی هستید که فقط برای مجالس یا مناسبت‌های خاص از کفش‌های مجلسی یا پاشنه دار استفاده می‌کنید؟ یا برعکس، هر موقع از روز نیز می‌توانید از این کفش‌ها استفاده کنید و از زیبایی آن لذت ببرید؟ اگر به کفش‌های مجلسی نیز علاقه‌مند هستید به ادامه مطالب توجه کنید.

کفش‌های مجلسی زنانه

یکی از مهم‌ترین مواردی که در خرید کفش پاشنه دار مطرح است طبیعتاً پاشنه‌های آن است! برخی می‌گویند ضررهای کفش‌های پاشنه دار آن قدری هستند که ارزش خرید نداشته باشند اما امروز ما به شما مدل‌هایی از این نوع کفش‌ها نشان می‌دهیم که در عین زیبایی بسیار راحت باشند و شما به راحتی بتوانید حتی ساعات زیادی آن ها را به پا کنید. همچنین برای کسانی که مدت زیادی از این کفش‌ها می‌پوشند ورزش‌هایی هستند که می‌توان از آسیب‌های احتمالی این کفش‌ها جلوگیری کنند.

کفش مجلسی و صندل کفروشگاه ایرانیان

کفش‌های پاشنه کوتاه با قطر زیاد یا Flare Heels

این نوع کفش‌ها به خاطر ساختار پاشنه‌هایشان بسیار راحت و در عین حال شیک و مجلسی هستند که در دهه‌ی ۷۰ میلادی محبوبیت خود را در بین مردم به دست آوردند. آگر قصد خرید یک کفش پاشنه‌دار را دارید این نوع کفش‌ها گزینه مناسبی برای شما هستند. عده‌ای از خانم‌ها به دلیل کمر درد یا درد‌های عضلانه پا قادر به پوشیدن کفش‌های پاشنه دار نیستند اما این نوع پاشنه به دلیل اینکه ارتفاع کمی دار بسیار راحت است و شما می‌توانید در هر مجلسی با این کفش‌ها بدرخشید!

کفش‌های پاشنه دار با طول متوسط یا Medium Heels

این نوع کفش‌ها از مدل قبلی بلندتر هستند و راه رفتن با آنها ممکن است در ابتدا برای کسی که از کفش پاشنه دار استفاده نمی‌کند سخت باشد، اما به مرور زمان می‌توانید به آنها عادت کنید. طول این کفش‌ها معمولاً بین ۷ تا ۹ سانتی متر است و فشار زیادی به قسمت سینه‌ی پا وارد نمی‌کند، به همین خاطر است که این مدل از کفش‌های پاشنه دار نیز جزء دسته بندی کفش‌های راحت قرار می‌گیرند.

کفش‌ها‌ی پاشنه بلند مربعی یا Square Heels

مدل دیگری از کفش‌ها هستند که به آنها Square Heels نیز گفته می‌شود. انتخاب نام این کفش به دلیل شکل پاشنه آن است که مانند مربعی حجیم است. این مدل کفش به مدل پاشنه دار های متوسط بسیار نزدیک است اما طول آن حدود ۲ سانتی‌متر بلند تر است و ویژگی‌های مشابهی نسبت به مدل قبلی دارند. با اینکه طول ان کفش‌ها معمولاً یه ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر می‌رسد اما به دلیل لژ زیر این کفش‌ها و قطر زیاد پاشنه‌های آن جزء کفش‌های راحت هستند.

 

مطالعه مقاله تمریناتی برای رفع درد ناشی از کفش پاشنه‌دار

کفش‌های پاشنه باریک یا Slim Heels

کفش‌های پاشنه باریک عموما برای میهمانی‌ها و مجالس استفاده می‌شوند و همه ساله از مدل‌های پر طرفدار و جذاب برای بانوان بوده‌اند. پاشنه‌های بلند این مدل کفش‌ها پاهای شما را بلندتر و اندام شما را باریک تر نشان می‌دهند. حتی طرز راه‌ رفتن شما با این کفش‌‌ها تغییر می‌کند و در زیبایی حالت آن تاثیر زیادی دارد. اما بسیاری از راه رفتن با این کفش‌ها راضی نیستند چرا که حفظ تعادل ممکن است در ابتدا با این کفش‌ها آنقدر ها که به نظر می‌رسد ساده و آسان نباشد اما برای کسانی علاقه زیادی به این نوع کفش‌ها دارند این مدل از کفش‌های پاشنه دار همیشه از خاص‌ترین ها بوده‌اند. تنها کاری که باید بکنید راه رفتن و تمرین کردن قبل از پوشیدن آنهاست البته اگر در گذشته ار این نوع کفش‌ها استفاده نکرده باشید، و اینکه تمرینات مخصوص را انجام دهید.

کفش‌های مجلسی مردانه

کفش‌های مجلسی مدل Oxford

این مدل کفش‌ها بسیار رایج هستند و تقریباً در کمد هر مرد ایرانی پیدا می‌شوند و چون اکثراً از جنس چرم هستند ظاهر بسیار شیک و برازنده‌ای به شما می‌دهند. مخصوصاً زمانی که به خوبی واکس خورده باشند. نوع این کفش از دوختی که در پایین آن است قابل تشخیص است. این کفش‌ها پاشنه ندارند اما لژ بسیار کمی دارند که باعث می‌شود در حال راه رفتن راحت و مناسب باشند چرا که این لژ کوتاه از کمر درد جلوگیری می‌کند و یتون فقرات را در حالت درستی قرار می‌دهد.

کفش‌های کالج یا Loafer

این نوع کفش‌های مردانه در دهه‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. یکی از دلایل محبوبیتشان نیز نداشتن بند است. بدون بند بودن این کفش‌ها ظاهری نو به استایل شما می‌دهد و مهم ترین نکته این است که پوشیدن این کفش‌ها را بسیار راحت و سریع می‌کند. این مدل نیز مانند مدل قبلی یک لژ کوتاه دارد که راه رفتن برای ساعات طولانی را ممکن می‌سازد. اگر در محل کار عادت دارید که برای مدت طولانی بایستید و نیاز دارید که همچنان استایل شیکی داشته باشید این مدل کفش‌ها انتخاب مناسبی هستند.

حال که در مورد کفش‌های مجلسی و ورزشی صحبت کردیم می‌توانیم چند مدل کفش تابستانی و صندل را با هم ببینیم.

تابستان همیشه فصلی است که همیشه ترند‌ها و مدل‌های زیادی از محصولات را همراه خود دارد. آیا با مدل‌های مختلف کفش تابستانی آشنا هستید؟

صندل‌های چوبی

این نوع صندل‌ها مدتی است معروف شده‌اند و یکی از راحت ترین‌ها و پرطرفدارترین مدل کفش‌های تابستانی هستند. زیره‌ی این کفش‌ها به دلیل جنس چوبیشان سفت و با دوام است. حتی مدل‌هایی از این صندل‌ها هستند که ضد آب و گرد و غبار هستند. البته باید گفت که این صندل‌ها به دلیل کف صافی که دارند محصول مناسبی برای استفاده برای ساعات طولانی نیستند اما می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای رفتن به ساحل در یک روز داغ تابستانی باشند.

صندل‌‌های تاتمی یا Tatami Sandals

این صندل‌ها به قدری راحت هستند که وقتی آنها را به پا می‌کنید دیگر حاضر نیستید آنها را از پا در آورید! اما این مقدار راحتی از کجاست؟ همانطور که از نام آن پیداست این صندل‌ها از جنس تاتمی هستند. جنس تاتمی در واقع ترکیبی از نی برنج، چوب راش و نی ایگوساست که ابتدا توسط ژاپنی‌ها برای ساختن کف خانه و کفش استفاده شد. تاتمی که در زیره این صندل‌ها وجود دارند از نرمی و انعطاف بالایی برخوردارند و همین مسئله پوشیدن این کفش‌ها را حتی در مدت طولانی لذت بخش می‌کند.

صندل‌های لژدار یا Wedge Sandals

کف این صندل‌ها معمولاً ترکیبی از جنش تاتمی و مواد چوبی هستند تا لژهای کفش برای راه رفتن و حرکت‌های سریع مناسب و راحت باشند. اگرچه راه رفتن با این کفش‌ها راحت است اما همچنان برای کسانی که به پوشیدن کفش‌های لژدار و بلند عادت ندارند در ابتدا ممکن است دشوار به نظر برسد اما با کمی تمرین می‌توانید به راحتی در هر زمان این کفش‌ها را به پا داشته باشید و از جذابیتی که این مدل به استایل شما می‌دهد استفاده کنید.‌ بسته شدن این صندل‌ها اغلب با سگک امکان پذیر است.

صندل‌های بند دار(کش دار)  یا Rubber Sandals

از نقاط قوت این مدل نیز مانند مدل قبلی می‌توان از راحتی این محصول و مقاوم بودن نسبت به زمان را نام برد. یعنی می‌توانید هر چند ساعت که بخواهید با این کفش‌ها راه بروید و حتی لحظه‌ای احساس خستگی یا کمر درد نمی‌کنید. نوع بسته شدن ین صندل‌ها معمولاً با کش یا بند است که به کناره‌های کفش متصل است.

یک نکته مهم:

اگر کفش خود را شسته‌اید به دلیل جنس این صندل‌ها می‌توانید آنها را در آفتاب نیز خشک کنید. نور خورشید به دلیل خاصیتی که در از بین بردن آلودگی‌ها دارد موجب از بین رفتن میکروب‌ها و مواد آلوده می‌شود.

کفش‌های توری

شاید بتوان گفت این مدل از قدیمی‌ترین مدل‌های صندل و کفش هستند. بخش توری ای ن صندل‌ها دارای طرح‌ها بسیار متنوع و خاصی هستند. امروزه کفش‌های توری با طرح گلدار و یا طرح‌های براق و اکلیلی بسیار پر طرفدار هستند و گزینه‌ی مناسبی برای پوشیدن در هوای گرم اند.

دمپایی لاانگشتی

این مدل همیشه از راحت ترین و زیبا ترین صندل ها هستند که ما روزانه در خانه خود می پوشیم. آنها در طیف گسترده ای از رنگ ها و الگوهای مختلف عرضه شده‌اند. بنابراین ، با رنگ و الگوهای زیبا ، این دمپایی‌های لاانگشتی را می توان به راحتی در بیرون از خانه پوشید. من بسیاری از افراد را دیده ام که هنگام مسافرت با این دمپایی‌های لاانگشتی در همه جا راه می‌روند. این صندل به دلیل خنک بودن کاملاً راحت و مناسب برای پوشیدن روزانه است. این صندل‌ها به دو صورت تخت و پاشنه دار بوده و علاوه بر آن بسیار ارزان هستند. اگر از فروشگاه بزرگ یا معتبر این کفش‌ها را تهیه کنید می‌توانید مطمئن باشید که این صندل‌ها تا سالیان سال برای شما می‌مانند!

صندل‌های تخت

این مدل صندل‌ها در واقع ترن رایج در دهه‌ی ۹۰ میلادی بودند که دوباره راه خود را به سوی دنیای مد پیدا کرده‌اند. شاید شما هم هنگامی که کودک بوده‌اید در فصل تابستان از این مدل صندل‌ها به پا کرده‌اید. صندل‌های تخت مدل‌های مختلفی دارند و می‌توان گفت تنوع آنها از بین تمام مدل‌های کفش‌های تابستانی بیشتر است و راحت بودن این مدل است که دوباره باعث ایجاد نیاز بین مردم شده‌است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *