انواع زیره کفش را بهتر بشناسید

آیا می دانستید کفش های اولیه اساساً متشکل از برخی مواد صاف ، انعطاف پذیر و رشته برای نگه داشتن آنها بوده است؟ اگرچه ساده و ابتدایی بودند ، این استایل بود که شاهد تکامل کفش مدرن شد. اما گرچه امروزه ترکیب روی کفش از ویژگی های باورنکردنی و مواد بادوامی برخوردار است ،  نمی توان از اساسی ترین قسمت کفش یعنی زیره ی آن غافل شویم. قسمت بیرونی به عنوان پایه و اساس کفش شما ،همزمان با ارائه‌‌ی محیطی راحت برای قرار گرفتن پاهای شما، وظیفه ی قرار گرفتن بین شما و زمین را دارد.

 

مطالعه مقاله آنچه باید راجع به کفش بدانید

خوشبختانه ، فناوری ساختن برخی از عملی ترین و کاربردی ترین لایه زیرین کفش را با واریانس جزئی برای اهداف مختلف را ممکن ساخته است. متأسفانه ، این مجموعه بی نظیر از لایه زیرین کفش و استایل ها همچنین باعث می شود مورد مناسب برای شغل شما به کابوسی تبدیل شود. در حالی که مشغول خرید بهترین کفش برای ایستادن در تمام طول روز هستید، بدون شک با تعداد بی نظیر طبقه بندی ها و کلمات اختصاری مواجه شده اید که باعث سردرگمی شما می شود. به نظر شما RB ، EVA ، MD و PU چه معانی دارند؟

زیره کفش فروشگاه ایرانیان

زیره کفش

زیره‌ی لاستیکی یا (Rubber Sole(RB

اگر کفش شما RB علامتگذاری شده باشد، این بدان معنی است که زیره‌ی کفش با قالب پرس داغ، نسبتاً طبیعی و لاستیک بازیافت شده ساخته می‌شود. برای اطمینان از اینکه کف لاستیکی متناسب با سطح آن باشد ، آن را زمین زده و کوتاه می کنند. نکته مهم در مورد لاستیک این است که شما پوشش بی‌همتای مقاومی دارید که از پایداری و استحکام بالا برخوردار است. البته لاستیک دارای کیفیت مطلوبی مانند خم شدن و ضد آب بودن است. با این نوع زیره‌ی کفش می‌توانید به سرعت گام بردارید. اگرچه لاستیک باعث می‌شود که کفش شما مقداری سنگین شود.

زیره کفش لاستیکی rubber sole فروشگاه ایرانیان
زیره‌ی لاستیکی یا (Rubber Sole (RB
 
 
 
 

پلی‌اورتان یا (Polyurethane Bottoms (PU

یک زیره‌ی کفش عالی باید با دوام و راحت بوده و ضمن مقرون به صرفه بودن، مناسب با نیاز شما باشد. پلی‌اورتان ها به طراحان این امکان را می دهد که به تمام این اهداف برسند. آنها بسیار کارآمد و ضد آب بوده و از خواص مکانیکی عالی در دراز مدت برخوردار هستند. وقتی صحبت از مشاغلی می شود که شما مجبورید  ساعت های زیادی روی پای خود بایستید، زیره‌های PU از محبوب ترین انتخاب هاست. آنها دارای مقاومت عالی در برابر سایش ، چگالی کم ، جذب فوق العاده ضربه و مقاوم در برابر لغزش هستند. تمام این ویژگی‌ها باعث می‌شوند PU ها انتخاب مناسبی باشند.

زیره کفش پلی اورتان (Polyurethane Bottoms (PUفروشگاه ایرانیان
زیره‌ی PU

زیره‌ی EVA

از نظر فنی اتیلن ونیل استات با نام اختصاری EVA ماده ای است که یه طور معمول در آستر جوراب، قسمت میانی کفش، زیره‌ی کفش و حتی برای کل کفش استفاده می‌شوند. درحال حاضر EVA یکی از بهترین مواد روی کره‌ی زمین است که خاصیت ضربه‌گیری دارند. به همین دلیل است که تقریباً تمام برن های نمونه از آن به عنوان ماده‌ی اصلی کفش های خود استفاده می‌کنند. با توجه به دارا بودن ویژگی‌هایی مثل سبک وزنی، انعطاف خارق‌العاده،کشسان بودن و رنگ‌بندی عالی، EVA گزینه‌ی مناسبی برای کسانی است که خارج از منزل کار سنگین انجام می‌دهند.

زیره کفش EVA
زیره‌ی EVA

زیره‌ی کفش PVC

درست است، PVC فقط برای ساختن لوله های آب نیست. پلی‌ونیل کلراید با مقاومت بی‌نظیر مکانیکی، کفش شما را بسیار عایق می‌سازد.هنگامی که صحبت از روکش های PVC می‌شود، جایگزین مصنوعی برای چرم طبیعی بوده و گزینه های مقرون به صرفه تری را فراهم می کنند. به لطف ظرفیت PVC که قادر است شکل های مختلفی به خود بگیرد، استایل های زیادی را می‌توان انتخاب کرد. PVC  به لطف خاصیت ضربه گیری قوی، ایستادن روی پاها را برای ساعات طولانی ممکن می‌سازد.

زیره کفش PVC فروشگاه ایرانیان
زیره PVC

 

زیره کفش BPU

این مدل در واقع ماده‌ی جدیدتر و پیشرفته تری از مواد پلی‌اتیلنی است. این نسخه اصلاح شده به دلیل ویژگی های سازگار با محیط زیست و همچنین تراکم کم معروف است. اما گول ساده بودن ظاهر BPU را نخورید! آنها یکی از ضخیم ترین زیره های کفش در بازار هستند. به لطف سختی اضافی ، بسیار ارتجاعی بوده و مقاومت بسیار خوبی در برابر آب و هوا نیز دارند. اگر بیشتر وقت خود را در خارج از خانه سپری می‌کنید، BPU یکی از ملزوماتی است که باید آن را داشته باشید.

زیره کفش BPU فروشگاه ایرانیان
زیره BPU

زیره های ABS

اگر در مورد زیره های کفش مدرن صحبت کنیم نمی‌توان از جدیدترین مدل زیره‌ی کفش صرف نظر کرد.  زیره ‌ی اکریلونیتریل بوتادین با نام اختصاری ABS توجه زیادی را به خاطر ویژگی های جالب خود جلب کرده اند. این نوع پلاستیک سخت ، بادوام است و حاوی هیچ سمی نیست. از سوی دیگر ABS بی‌مزه است البته من توصیه نمی‌کنم برای تایید آن را مزه کنید! زیره های ABS به دلیل عملکرد کلی عالی، مقاومت در برابر ضربه ، مقاومت در برابر سایش ، قالب گیری آسان و پایداری باورنکردنی کاملاً شناخته شده است. شما همچنین می‌توانید از خواص الکتریکی و شیمیایی مناسبی برخوردار شوید. اگرچه ABS مقاومت خوبی در برابر آب و هوا نداشته و در این مورد عملکرد ضعیفی دارد. علاوه بر این ارادی که در مناطق بسیار گرم کار می‌کنند از تغییر شکل جزئی ABS ها راضی نخواهند بود.

زیره کفش ABS فروشگاه ایرانیان
زیره ABS

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *